top of page
Rutubet_Project preview

Moisture, Archival Fine Art Photography Print, Dimensions vary, Toz Artist Run Space, Istanbul, 2017

Rutubet, Arşivsel Fine Art Fotoğraf Baskı, Değişken boyutlar, Toz Artist Run Space, İstanbul, 2017

Moisture deals with the invisible structure of micro-scale organisms facilitated by conditions such as heat and humidity at the TOZ’s basement. Incorporating artificial light and sound with preexisting elements found in this dark and smelly space, the first part of the work aims to evoke a feeling of discomfort by manipulating our senses.In contrast to this distressing experience, the upper floor installation consists of deformed macro photographs applied to the walls on a daily basis, imitating the invasive behavior of these ever-evolving life forms.

Rutubet, TOZ’un bodrum katında bulunan ısı ve nem gibi koşulların oluşturduğu mikro ölçekteki organizmaları inceliyor. Bu karanlık ve keskin kokan mekanda halihazırda var olan koşullara eşlik eden yapay ışık ve sesten oluşan ilk bölüm, duyularımızı manipüle ederek bir rahatsızlık duygusu uyandırmayı amaçlıyor. Üst katta ise bu tedirgin edici atmosferin tam aksine, deforme edilmiş ve gitgide dönüşen yaşam formlarının istilacı tavrını taklit eder bir biçimde yerleştirilmiş makro fotoğrafların form verilmiş hali yer alıyor.

2017

Stills

STILLS

Moving Image

MOVING IMAGES

EXHIBITION VIEWS

Exhibiton Views
Press Release

PRESS RELEASE

TOZ Artist Run Space, an independent venue located in Kadıköy, organizes TWOweekENDs, a process oriented program, for the third time. The exhibition features Sinem Dişli, one of the founders of TOZ, with her work "RUTUBET".

Aiming to establish an organic connection between the studio and the exhibition space, Toz will be hosting an experimental artistic process, which is open to visitors for two weeks during RUTUBET. The program encourages experimental practices such as site-specific installations, presentations or open workshops.

"RUTUBET", is composed of Sinem Dişli’s photographs and site-specific work, in which she examines micro-scale organisms formed by conditions such as heat and humidity inherent to TOZ’s basement. Approaching this urban building as a breathing and living structure, Dişli investigates, by experimental means, whether creating an alternative habitat is possible through observation and intervention to the ratio of substances such as water trapped in a division where airflow is limited.

During these two weeks, the artist will mainly focus on symbiotic life forms facilitated by moisture in the air to reveal an invisible structure in which nothing completely disappears and everything evolves into each other. This process-based work, ongoing in in the basement, will be presented at the upper floor in the form of photographs and video images.

The installation is part of a trilogy that deals with the role of water and human intervention in relation to the cyclical nature of life. The first of part of this series was constructed at Istanbul Ortaköy Orphanage in 2015, and the second part was realised in 2016, during a residency period at New York Triangle Artist Residency Program. 

 

This third part, which will be on display at TOZ during the TWOweekENDs Program, also introduces the making of an artist book, a compilation of photographs made to document this unfolding trilogy.

Sinem Dişli’s work “RUTUBET ” meets audiences at TOZ Artist Run Space located in Yeldeğirmeni, Kadıköy. The opening of the exhibition will take place on 22nd of April, and the exhibition will be open during 23rd, 29th, and 30th of April, as well as 6th and 7th of May between 12.00 – 18.00. 
On May, the 17th, Sinem Dişli will give an artist talk at 18:30. 
It is also possible to visit the exhibition on unscheduled days by making an email appointment at tozartistrunspace@gmail.com. 
*For more information: sinemdisli.com

TOZ is a non-profit, artist-run art space initiated in 2015 by a collective of four visual artists, (Ece Eldek, Sinem Dişli, Elvan Ekren ve Volkan Kızıltunç) after transforming their studio located in Kadıköy, Istanbul. TOZ provides a collaborative, process-based, informal platform promoting dialogue and exchange through workshops, events, screenings, exhibitions and spatial experiments in the fields of photography and video, particularly on time-based artistic practices, beyond the confines of commercial concerns or limitations. TOZ Artist Run Space has gained the support of SAHA Association within the grant program established in order to support the Sustainability of Independent Art Initiatives for the period of 2016-2017.

 

TOZ, Artist Run Space,

Talimhane Sokak 19B, Yeldeğirmeni, Kadıköy

tozartistrunspace@gmail.com / www.toz.space 

Kadıköy’de yer alan bağımsız sanat mekânı TOZ artist Run Space, üretim sürecinin kendisine odaklanan ve bu yıl üçüncüsünü düzenlediği TWOweekENDs programına, TOZ’un kurucularından Sinem Dişli’nin “RUTUBET” isimli sergisi ile devam ediyor.

 

Atölye ve sergi alanı arasında organik bir bağ kurmayı hedefleyen TWOweekENDs programında tüm mekân iki hafta boyunca sanatçının kullanımına ve izleyicinin ziyaretine açık olacak. Sanatçıların mekâna özgü bir yerleştirme, sunum, veya açık atölye vb. yapabileceği program, çalışma sürecinin ortaya çıkaracağı bir yöntem denemesine de alan açıyor. 

 

RUTUBET

 

Sinem Dişli'nin fotoğraf ve mekâna özgü yerleştirmelerden oluşan Rutubet başlıklı sergisi, TOZ'un bodrum katında bulunan ısı ve nem gibi koşulların oluşturduğu mikro ölçekteki organizmaları inceliyor. Dişli, nefes alan bir yapı gibi ele aldığı bu kent binası içinde hava akımının kısıtlı olduğu bir bölüme sıkışmış su ve ortamda var olan diğer maddelerin birbirine oranını gözlemleyerek veya değişikliğe uğratarak başka bir yaşam alanının mümkün olup olmadığını deneysel bir yöntemle araştırıyor.

 

Dişli, atölyede geçireceği bu iki haftalık süre boyunca ortamdaki rutubetli havanın oluşturduğu yaşam formları arasındaki simbiyotik ilişkiye odaklanarak hiçbir

şeyin tamamıyla yok olmadığı ve her şeyin birbirine dönüştüğü bu yapıyı görünür kılmayı hedefliyor. Bodrum katında yer alan bu süreç odaklı yerleştirmeden parçalar giriş katında fotoğraflar ve video görüntüleri aracılığıyla da izleyicilere sunulacak.

 

Suyun canlılık döngüsü içindeki rolü ve insanın bu döngüye müdahalesi üzerine bir üçlemenin devamı olan serinin ilk ayağı 2014 yılında İstanbul Ortaköy Yetimhanesinde, ikincisi ise 2016 yılında New York Triangle Artist Residency programı kapsamında oluşturuldu. Üçüncü ayağı TOZ’da gerçekleştirilecek olan süreç odaklı bu yerleştirmelerin çeşitli aşamalarının fotoğraflarından oluşan kitabın yapımı da TWOweekENDs programı boyunca ziyaretçilerce izlenebilecek. 

bottom of page